דגניה א

/דגניה א
דגניה א 2018-11-20T12:39:32+00:00

שחזור הצריף הראשון בקיבוץ הראשון בארץ

ב 17 לאוגוסט 2010 הגיע אליי לבית המלאכה בקיבוץ עין כרמל, ארנון חפץ מהמועצה לשימור אתרי מורשת בישראל, ושאל אותי אם אני רוצה לבצע עבודה מעניינת, קשה ורחוקה מהבית שלי.
הוא הוסיף והסביר שהזמן לחוץ והעבודה מרובה ואני חייב לתת תשובה מהר וללא כל דיחוי. סירבתי ואמרתי שאני לא יכול לבצע מפאת הלחץ והחגים שבפתח, ואין לי מספיק עובדים, וכל הסיבות האפשריות למה לא לעשות העבודה.

יומיים לאחר מכן הגיע ארנון עם התמונה שצולמה לפני מאה שנה, וסיפר לי שהולכים לשחזר התמונה במעמד נשיא המדינה מר שמעון פרס, לכבוד מאה שנה לקיבוץ דגניה ולקיבוץ בכלל. כמובן התלהבתי מהייחוד של הפרויקט ומייד הסכמתי.
נסענו מייד לעץ ועצה, ספק העצים הגדול והמקצועי ביותר בארץ, והזמנו את העצים הדרושים לביצוע הפרויקט. בזמן זה אנשי המועצה הכינו את השטח לבניה. העצים הגיעו בזמן ללא עיכובים כפי שסוכם והובטח לנו על ידי אנשי עץ ועצה.

ב 22 לאוגוסט נסענו צוות אצטרובל ואני להתחיל בביצוע העבודה, אנשי דגניה דאגו לנו למקום מגורים כדי שנוכל לעבוד סביב השעון, ללא הפסקה וללא נסיעות ארוכות בכול יום.
הימים הראשונים היו קשים וחמים ( 45 מעלות בצל ) והיה נראה שזה לא ייסתיים בזמן. אבל בעזרת צוות המועצה לשימור שהגיע לשטח בפיקוחו של ארנון, התחלנו "לתת גז" כאשר צוות אצטרובל חותכים ומתקינים, ואנשי המועצה צובעים.
הימים עברו והעבודה התקדמה מהר, על אף עיכובים לא צפויים, כמו פירוק גג ישן בכפר יהושע, שבוצע על אנשי המועצה לשימור לצורך התקנת רעפים אותנטיים וברוח התקופה. לאחר 16 ימי עבודה ובעזרת אנשי דגניה ואנשי המועצה סיימנו הפרויקט 4 ימים לפני המועד הסופי, וכשבוע לפני הטקס בהשתתפות נשיא.